0 850 420 1 347 - 0 505 828 63 06

KEMİK GREFTLEME

Çenelerdeki diş eksikliği olan bölgelerde zamanla kemik kaybı dediğimiz atrofi meydana gelmektedir.Bu durum genellikle dental implantların yerleşebileceği kemiğin kalitesi ve miktarını olumsuz yönde etkilemektedir.Böyle durumda olan hastalarda dental implant yapımı çok zor olmakla beraber bazen imkansız olmaktadır.

Günümüzde, ihtiyacımız olan kemik kaybını telafi edebilme imkanına sahibiz.Kemik kaybına neden olan bölgeyi greftlemekle sadece dental implantların yerleşebileceiği kemik miktarını elde etmekle kalmaz aynı zamanda fonksiyone ve estetik görünümüde iyileştirmiş oluruz.

Kemik Greftleme

Kemik greftleme operasyonu dişeti hastalığına,yaralanmalara,diş çekimine bağlı olarak meydana gelen kemik kaybı meydana gelen bölgelerdeki defektleri düzeltme işlemidir. Kemik greftinde kullanılacak olan materyaller yapay olabileceği gibi çene bölgesinde, iliak kemikten…vb alınabilen otojen kemik greftide olabilir. Sinüs bölgelerine konulan kemik greftleri üst çenede arka bölgelerdeki kemik seviyesini artırmaktadır. Bu kemik gretlerini korumak için membrane dediğimiz bir material uygulanmaktadır. Bu material yumuşak dokunun greftlenen bölgeye ulaşmasını önleyerek konulan greft parçalarının kemikleşmesini kolaylaştırmaktadır. Zamanla bu merman dişeti sıvısıyla erimektedir. Bu yapılan işleme yönlendirilmiş doku rejenerasyonu işlemi denilmektedir. Kemik greftleri çenelerdeki defect bölgelerini düzeltmek için kullanılmaktadır. Travmalar,tumor cerrahisi yada konjenital defktlerin sonucu olarak böyle defektler meydana gelebilmektedir.Büyük defektler hastanın keni kemiği kullanılarak düzeltilmektedir.Burada kullanılabilecek kemik bölgeleri ihtiyaç olan kemik miktarına ve kalitesine gore değişmektedir.Kranium,iliak ve tibia blgeleri en çok kulanılan alanlardır.Bu tur operasyonlar ameliyathane şartlarında yapılmala birlikte ameliyat sonrası yaklaşık 1 gün hasta yatırılmaktadır.

Sinüs Lifting (Sinüs Tabanı Greftlemesi)

Üst çenelerde, dişlerin hemen üstünde bulunan anatomik boşluklara maksiller sinüs adı verilir. Maksiller sinüsler hayat boyu büyümelerini sürdürürler. Sinüs hacmindeki artış, üst çenedeki kemik hacminde azalmaya yol açar. Fizyolojik olarak kabul edilebilecek bu kemik kayıpları, implant uygulamaları zorlaştıracak hatta imkansız hale getirecek boyutlara ulaşabilir. Bu durumda eğer dental ipmlant tedavisi uygulanacaksa, Sinüs Lifting (sinüs tabanı greftlemesi) adı verilen, sinüslerin tabanındaki kemik hacmini artırmaya yönelik özel bir cerrahi müdahale uygulanmalıdır. Hastanın isteğine göre lokal anestezi, sedayon ya da genel anestezi altında uygulanabilen bu operasyon ile çene kemiği ile sinüs mukozası arasına kemik partikülleri yerleştirilir ve takip eden altı aylık sürede kemik oluşumu beklenir. Bu amaçla hastanın kendi vücudundan alınacak kemikler kullanılacağı gibi, sentetik olarak elde edilen kemik ya da inorganik materyaller de kullanılabilir. Kemik oluşumu tamamlandıktan sonra ise rutin implant uygulamalarına geçilir. Bazı durumlarda sinüs tabanındaki kemik kalınlığı miktarına bağlı olarak sinüs lifting ve implant uygulaması aynı seansta da uygulanabilir.

Kenar Genişliğini Artırma

Kemik yüksekliğinin iyi olduğu fakat genişliğinin yetersiz olduğu durumlarda da implant yerleştirilmesi zor olmaktadır.Bu durumlarda greftlerle kemik genişliği artırılmaktadır.

Sinirin Yerinin Değiştirilmesi

Alt dudak ve çene ucununa dokunma hissini vere inferior alveolar sinir,implant yerleştirilebilecek yeterli yükseklik elde etmek için bazı zaman yeri değiştirilmesi gerekmektedir.Sadece alt çenede uygulanabilecek prosedür olmakla birlikte, 1.2. büyük azı ve premolar diş eksikliği olduğu ve bu bölgeye dental implant uygulanacığı zaman yapılmaktadır. Bu operasyon agresif bir işlem olduğundan (dudakta ve çene ucunda hissizliğe neden olur ve bu durum yavaşça düzelmektedir.) diğer yöntemler daha çok tercih edilmektedir.

Önce yanak dış tarafında, alt çenede damar ve sinir kanalı ortaya çıkarılır. Bu alandaki damar ve sinirler izole edillir ve yavaşça dışarı alınır. Mevcut deliğin daha aşağısında sinire yeni bir yer açılır ve sinir oraya yerleştirilir. Böylelikle daha aşağıya alınmış olur. Eski boşluk cerrahın seçimine göre kemik grefti ile doldurulur ve alan kapatılır.

Bu işlemler hastanın ihtiyaçları doğrultusunda lokal yada genel anestezi altında yapılabilir. Sonrasında yaklaşık bir haftalık bir iyileşme ve istirahat dönemi gerekebilir.

Paylaş

Tüm hakları saklıdır. © 2016
Eskişehir Web Tasarım